داده کاوی

داده کاوی

داده‌ کاوی به مفهوم استخراج اطلاعات نهان یا الگوها و روابط مشخص در حجم زیادی از داده‌ها است که در یک یا چند بانک اطلاعاتی بزرگ نگهداری می شود. مساله اصلی در اینست که چگونه می توانیم داده های تولید شده یا بدست آمده را تبدیل به اطلاعات و دانشی نماییم تا محیطی مناسب تر برای زندگی فراهم آید. بسیاری از مردم داده کاوی را مترادف واژه‌های رایج کشف دانش از داده‌ها می‌دانند. این‌گونه مطالعات و کاوش‌ها را به واقع می‌توان همان امتداد و استمرار دانش کهن و همه جا گیر آمار دانست. تفاوت عمده در مقیاس، وسعت و گوناگونی زمینه‌ها و کاربردها، و نیز ابعاد و اندازه‌های داده‌های امروزین است که شیوه‌های ماشینی مربوط به یادگیری، مدل سازی و آموزش را طلب می‌نماید.

داده کاوی رایبرگ

در سال ۱۹۶۰ آماردانان اصطلاح صید داده را جهت کشف هر گونه ارتباط در حجم بسیار بزرگی از داده‌ها بدون در نظر گرفتن هیچگونه پیش فرضی بکار بردند. بعد از سی سال و با انباشته شدن داده‌ها در پایگاه های داده  اصطلاح داده کاوی رواج بیشتری یافت.

داده کاوی شاخه ی توسعه یافته و پیچیده ی علم آمار است. علم آمار به تنهایی برای صاحبان صنایع و شرکت ها بسیار اهمیت دارد. اما اهمیت آن فراتر از علم آمار می باشد و امکاناتی در اختیار شما قرار می دهد که ساز و کارهایی آماری از انجام آنها ناتوان هستند. تفاوت اصلی داده کاوی و علم آمار، در حجم داده های مورد تحلیل، روش مدلسازی داده ها و استفاده از هوش مصنوعی است.تفاوت اصلی علم آمار با شاخه ی توسعه یافته ی خود یعنی داده کاوی، در حجم داده های مورد تحلیل و روش مدلسازی داده ها است. در بیشتر موارد حجم داده های اولیه ی مورد استفاده در داده کاوی آنقدر زیاد است که به یک چالش زمان بر و هزینه بر تبدیل می شود. اما مدلسازی داده های ورودی و دستیابی به اطلاعات پنهان و ارزشمند موجود در این حجم عظیم داده، با کمک هوش مصنوعی و شیوه های خودکار یادگیری انجام می شود که در بررسی های پایه ای آماری خبری از آن نیست.

داده کاوی رایبرگ
داده کاوی رایبرگ
داده کاوی رایبرگ

وظیفه ی داده کاوی، کاویدن و استخراج دانش از منابع عظیم داده است تا اطلاعات گران بهایی که در حجم انبوهی از اطلاعات سطحی پنهان شده است را آشکار سازد.

یکی از نتایج استفاده از داده کاوی بررسی رفتار گذشته داده و پیش بینی آینده است. پیش بینی می تواند هم بر اساس روند یا ترند داده صورت گیرد مانند آنچه در تحلیل تکنیکال داده ها در بورس و فارکس ارائه می شود و یا با استفاده از یک مدل ریاضی ایده آل و مقایسه آنها با داده های گذشته صورت گیرد.

گروه داده کاوی رایبرگ با دو دهه حضور در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، آمادگی انجام تحقیقات،ارائه مشاوره و اجرای پروژه های حوزه داده کاوی را دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره های تخصصی می توانید با ما تماس بگیرید.

نوشتهٔ بعدی
طراحی سایت شرکتی

پست های مرتبط

No results found

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟